Bali skozi oči Etiketine ustvarjalke Ivane Ćosić
Zdi se mi, da se v času krize vredno ljudje po prihodu s potovanja iz nekatere od eksotičnih destinacij samo hvalijo, saj menijo, da bodo izpadli naduto in neskromno, če bi se vrnili z negativno izkušnjo. V minulem septembru sem obiskala Bali, po TripAdvisorju eno izmed 10 najlepših otokov na svetu, moji občutki pa so bili mešani, zato bom v nadaljevanju poskusila kar se da objektivno navesti razloge ZA in PROTI obisk otoka. Moram pa poudariti, da se me drži sloves osebe, ki jo je težko zadovoljiti (smeh).
ZA:
Cene – vse je zelo dostopno, od pijače, hrane, nastanitve do izletov … seveda tukaj ne mislim na velike hotelske verige, saj je vsak resort drag. Jaz sem bila nastanjena v butičnem hotelu Villa Diana.
Plaže so surferske – če ste surfer/ka ali želite to postati, je Bali za vas idealna destinacija. Izkušeni boste navdušeni nad valovi, ostali, željni novega znanja, pa boste tam zagotovo našli odličnega učitelja. Nisem imela želje, da vstanem iz ležalnika, zato sem sebi to izkušnjo odtegnila od ust.
Riževa polja – na fotografijah niso niti približno tako lepa, kot so v resnici. Res so nerealna in iskreno sem bila presenečena, kako lepo mi je bilo med sprehajanjem na tem predelu Balija.
Barantanje – na Baliju ne boste kupili nič po tisti ceni, ki je zapisana na artiklu. Z barantanjem boste ceno brez težav znižali vsaj za polovico, če ne še več. Prebivalcem je to povsem normalno, zato se nikar ne bojte. Kot bi rekli oni, je to vse “for good luck”.
Ubud, mesto obdano s prekrasno džunglo – običajno ljudje ob obisku Balija izbirajo gradove na obali, ampak Ubu je fantastičen za sprostitev, uživanju v zelenju, masažah … v tem kraju je Monkey Forest (pozor, opice so lahko prav agresivne) in veliko trgovin, v katerih boste dobili vse, kar lokalni ljudje izdelajo ročno, najpogosteje iz lesa.
PROTI:
Umazanija – na ulicah je res veliko umazanije, prav lahko se zgodi, da pred hotelom stojijo kontejnerji, vonj pa je zares neprijeten. Vse je to del šarma Balija, ki pa meni nikakor ni bil všeč.
Goljufije – to, kar je v Baliju res stresno, je, da morate neprestano voditi bilanco, ali vas je kdo ogoljufal, vam ukradel torbico, telefon, denar … pri denarju morate biti še posebej previdni v menjalnicah ali ko plačate kakšen račun, saj 100 eur pomeni 2 milijona balijskih rupij, kar pomeni, da boste pri sebi vedno imeli nekaj milijonov.
Plaže so surferske – in to vsekakor ni dobro za tiste, ki so prišli na Bali, da bi uživali v morju, se kopali in plavali. To tam skoraj ni mogoče, saj so tokovi močni, valovi ogromni in pogosto se lahko zgodi, da je vstop v vodo prepovedan.
Veter – moj idealen odmor ne pozna vetra, še posebej, če je ta tako močan, da moram ves čas držati klobuk ali šal. Prav zoprno je, ker je sonce močno, česar pa zaradi vetra sploh ne boste občutili, pogosta posledica tega pa so opekline in sončarica.
Kaos in hrup na ulicah – na ulicah je toliko motorjev, ki stalno trobijo, taksisti se neprestano zaustavljajo in ljudi vabijo notri, ulice so ozke, prometa je ogromno. Motorji so parkirani vsepovsod, lokalni prodajalci vam neprestano nekaj ponujajo in vas vabijo v nakup. Pravi kaos skratka!
Zaključek je, da sem res vesela, ker sem videla Bali in ga priporočam vsem, saj ponuja veliko in boste domov zagotovo odšli z veliko novimi izkušnjami. A nikar ne mislite, da je vse skupaj videti tako, kot prikazujejo fotografije na internetu. Pa srečno pot!